Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fotky zde

pro informaci přináším i jeho životopis (vše přejato z www.nmf.cz)

Clyde Butcher - Visions of the New Millennium

Obrazek

Jako umělec sahám hluboko do svého nitra, abych vybásnil obrazy, oslovující i druhé. Umění je bytostně důvěrná zkušenost. I na bázi tohoto intimního prožitku si troufám věřit, že umělec má sílu přetvářet život a měnit jej svým novým pohledem, který do něj tvůrčím způsobem vnáší. Svou kreativní činností umělci inspirovali společnost od dávných věků. Český fotograf Josef Sudek miloval město Prahu a její obyvatele. Jeho fotografie tuto lásku vyjadřují. Sudek pochopil „světlo“ a měl navíc trpělivost vyčkat na onen správný okamžik, dříve než stiskl spoušť. Totéž platí i o americkém fotografovi Ansel Adamsovi, jehož záběry krajiny dnes slouží jako inspirace dalším lidským generacím, v duchu lásky ke kráse naší planety.

Pokud jde o mne osobně, pokouším se svou výstavou Visions of the New Millennium započít nové období, založené na hlubokém lidském pochopení přírody. Mé záběry budou prezentovány divákům s cílem pomoci jim vidět krásu a majestátní řád přírody v místech jako jsou Everglades na Floridě a kalifornské sekvojové lesy ve Spojených státech nebo v takových lokalitách, jakou je Boubínský prales v České republice, který jsem navštívil a zamiloval si jej. Smím-li použít tak zpěvně poetických Rilkových slov z Dopisů o Cézannovi, zamiloval jsem si i já českou krajinu „hornatou jako hudba, a náhle pak opět rovinatou, v pozadí s jejími jabloněmi, plochou bez horizontu, a rozčleněnou zoranými poli a řadami stromů jako lidová píseň..."

Chci ukázat lidem, že existuje jednota mezi všemi místy v přírodě, ať již se jedná o vrcholky známého horského hřebenu nebo koryto městské odvodní strouhy. Mojí nadějí je vychovávat a inspirovat..., dát lidem najevo, že naše země je zcela zvláštní místo a že právě způsob, jakým o ně budeme pečovat, určí budoucí kvalitu života naší společnosti. Clyde Butcher Clyde Butcher – životopis

1942 Narozen 6. září v Kansas City v Missouri v USA jako Clyde Edman Butcher jr., jediné dítě Clyda Edmana Butchera seniora, dělníka zpracování plechu, a Edny Earl Butcher, účetní.

1964 Ukončuje vysokoškolské studium architektury na „California Polytechnic College“ v San Luis Obispo v Kalifornii. 1970 Zanechává architektury a začíná vystavovat své černobílé fotografie v ulicích na městských uměleckých festivalech.

1971 Uvádí do chodu rozsáhlou obchodní činnost, v rámci které prodává své fotografie po celých Spojených státech v odděleních dekorace stěn interiérů v sítích velkých obchodních domů.

1972 Přechází z černobílé fotografie na barevnou za použití fotoaparátu s formátem 5x7 palců.

1977 Prodává své obchodní aktivity a vydává se s plachetnicí na moře.

1980 Stěhuje se s rodinou na Floridu a opětovně prodává své barevné fotografie na pouličních uměleckých festivalech.

1986 Opilý řidič zabíjí jeho syna Teda. Clyde nalézá útěchu v úniku do divočiny a rozhoduje se pro návrat k černobílé fotografii za použití fotoaparátu s formátem 8x10 palců.

1989 Vydává svou první knihu Clyde Butcher: Portfolio I – Florida Landscapes.

1991 Samostatné výstavy: Museum of Florida History, Tallahassee; Dunedin Center for the Arts, Dunedin. O Clydovi je natočen videofilm, vyznamenaný cenou Visions of Florida.

1992 Kupuje třináct akrů země, obklopených dalšími miliony akrů divočiny, v chráněné oblasti Big Cypress National Preserve a staví tam dům a galerii Big Cypress Gallery (www.clydebutcher.com). Samostatné výstavy: Museum of Art, Ft.Lauderdale; Museum of History, Stuart; Loxahatchee Historical Museum, Jupiter; Center for the Arts, Věro Beach.

1993 Samostatné výstavy: Florida State Capitol Building, Tallahassee; Lee County Alliance of the Arts (Spolek umění správní oblasti Lee), Ft. Myers; Eckerd Halí, St. Petersburg; Jacksonville Art Museum, Jacksonville; The Conservancy, Naples; Appleton Museum, Ocala.

1995 Publikuje dvě knihy. V newyorském nakladatelství Random House vychází jeho biografie Seeing the Light – wilderness and Salvation: A Photographers Tale (Vidět světlo – Divočina a spása: Příběh fotografa) a na trhu se objevuje také Clyde Butcher –

1995, Limited Edition Collection, což je výběr jeho tvorby prezentovaný na putovní výstavě muzea Brevard Museum of Art and Science. Samostatné výstavy: University Club, Ft. Myers; Florida State Capitol Building, Tallahassee; Brevard Museum of Art and Science, Melbourne.

1996 Clyde je oceněn cenou floridského guvernéra Heartland Community Service Award. Sierra Club mu uděluje cenu Cypress Award. Samostatné výstavy: Lowe Museum of Art, Miami; United States Pentagon, Washington DC; Pensacola Juior Colege, Pensacola; Florida State Capitol Building, Tallahassee.

1997 Působí jako umělec v národním parku ve Skalistých horách. Everglades Coalition (Sdružení Everglades) mu uděluje cenu Everglades Coalition Award, Environmental Educational Coucil of Broward County (Ekologická výchovná rada správní oblasti Broward) mu uděluje cenu Environmental Education Award a navíc je zvolen osobností týdne v televizním programu ABC „World News Tonight". Fotografuje Escalante Canyon v Utahu pro Wilderness Society ve snaze motivovat presidenta Clintona k vytvoření národního památníku, který je pak v tomtéž roce dokončen. Fotografuje Everglades National Park (Národní park Everglades) při příležitosti padesátého výročí jeho založení. Dva Clydovy snímky jsou vloženy do hermetického pouzdra, které by pak mělo být otevřeno při příležitosti stoletého výročí Národního parku Everglades. Samostatné výstavy: Jupiter Town Halí Gallery, Jupiter; Shacknell Museum, Coral Springs; Everglades National Park Visitor Center, Everglades; Florida Historical Center and Museum, Jupiter; Historical Museum, St. Petersburg.

1998 Clydovi je udělena cena Artist Hall of Fame Award, nejprestižnější kulturní pocta, která může být udělena jednotlivé osobě ve státě Florida. Americká vlajka přeletěla nad United States Capitol jako ocenění Clydova osobního angažování v záchraně a zachování Everglades. National Conservancy mu uděluje cenu za ochranu přírody Conservation Award. Samostatné výstavy: Art and Cultural Center of Hollywood, Hollywood Florida; Lobby Gallery, Deutsche Bank, New York City, NY; Okeeheelee Nature Cener, West Palm Beach; Florida Gulfcoast University, Bonita Springs; Northwood University, West Palm Beach. Skupinové výstavy: Center of the Arts, Věro Beach.

1999 Vydává knihu Visions for the Next Millennium. Obdržel cenu Keep Florida Beautiful – Public Service Award. Samostatné výstavy: Museum of the Everglades, Everglades City; Disney Wilderness Preserve, Kissimmee; „Ding“ Darling Wildlife Sanctuary, Sanibell Island; World Fishing Museum, Hollywood; Arthur R.Marshall National Wildlife Refuge, West Palm Beach; Maryland Institute, College of Art, Baltimore, Maryland; Orlando Museum, Orlando.

2000 Clydova dcera Jackie a její manžel Neal se připojují k jeho obchodní činnosti se záměrem pokračovat jako následná generace v prezentaci Clydových fotografií. Sierra Club uděluje Clydovi cenu Anselm Adams Conservation Award. Samostatné výstavy: Tampa Museum of Art, Tampa; Daytona Museum of Art and Science, Daytona; The Von Liebig Art Center, Naples.

2001 Samostatné výstavy: Národní galerie v Praze; Schola Humanitas v Litvínově; Škoda Mladá Boleslav v České republice; Polk Museum of Art, Lakeland; Ann Norton Sculpture Gardens, West Palm Beach; Shacknell Museum of Art, Coral Springs.

2004 Samostatná výstava: Ludwig Museum v Koblenzi, Německo. Sbírka Visions of the New Millennium byla prezentována Evropskou Nadací R. M. R.